x
Breaking News
More () »

High School Football 2022: Full schedule for Central Pennsylvania's three leagues

Whether you're a fan of the Mid-Penn, the L-L League, or the YAIAA, here's the only schedule you'll need for high school football.
Credit: WPMT

YORK, Pa. — High School Football gets underway in Central Pennsylvania with the first week of the regular season on Friday, August 26.

Here's the full schedule for the newly expanded Lancaster-Lebanon League, the Mid-Penn Conference, and the York-Adams Interscholastic Athletic Association.

All games begin at 7 p.m., unless otherwise noted.

Week 1

Friday, August 26

Non-League

Abraham Lincoln at Cedar Crest

Hempfield at Dallastown

Manheim Township at Cumberland Valley

Penn Manor at Conestoga Valley

Reading at Central Dauphin East

Roman Catholic at Wilson

Exeter Township at Daniel Boone

Spring Ford at Governor Mifflin

Lebanon at Palmyra

Manheim Central at West Chester East

Muhlenberg at Octorara

Warwick at Cocalico

Donegal at Elizabethtown

Ephrata at Red Lion

Fleetwood at Kutztown

Garden Spot at Conrad Weiser

Solanco at Lampeter-Strasburg

Twin Valley at Schuylkill Valley

Berks Catholic at Loyalsock

West York at ELCO

Annville-Cleona at Hanover

Eastern York at Columbia

Hamburg at Halifax

York Catholic at Lancaster Catholic

Pine Grove at Northern Lebanon

Pequea Valley at Biglerville

Hollidaysburg at Altoona

Mechanicsburg at Carlisle

Central Dauphin at Central York

Harrisburg vs. St. Vincent Pallotti at Chambersburg HS, 8:30 p.m.

Williamsport at State College

Cedar Cliff at Shippensburg

Hershey at Gettysburg

Middletown at Lower Dauphin

Mifflin County at Central Mountain

Susquehanna Township at Milton Hershey

Red Land at Northern

East Pennsboro at York Suburban

Greencastle-Antrim at Big Spring

Waynesboro at Spring Grove

Boiling Springs at Littlestown

Newport at Camp Hill

Bishop Canevin at Steelton-Highspire

Trinity at Delone Catholic

West Perry at Susquenita

Clearfield Area at Juniata

Line Mountain at Penns Valley

Williams Valley at Upper Dauphin

South Western at Susquehannock

Waynesboro at Spring Grove

Dover at Northeastern

New Oxford at Bermudian Springs

Windber at Fairfield

York Tech at James Buchanan

Saturday, August 27

Non-League

Kennard-Dale at Wyomissing, 1:30 p.m.

William Penn at Woodland Hills, 5:30 p.m.

McCaskey at John Bartrum, 1 p.m.

Imhotep Charter at Bishop McDevitt

Central Bucks East at Chambersburg, 8:30 p.m.

Week 2

Thursday, Sept. 1

Non-League

ELCO at Annville-Cleona

Friday, Sept. 2

Non-League

Central Dauphin East at Cedar Crest

William Penn at Hempfield

Dallastown at Manheim Township

Elizabethtown at McCaskey

Penn Manor at Lampeter-Strasburg

Reading at Muhlenberg

Wilson at Central Dauphin

Daniel Boone at Conestoga Valley

Boyertown at Exeter Township

Governor Mifflin at Carlisle

Lebanon at Garden Spot

Immaculata at Manheim Central

Warwick at Ephrata

Fleetwood at Conrad Weiser

Cocalico at Solanco

Lower Dauphin at Twin Valley

York Suburban at Donegal

Octorara at Pequea Valley

Wyomssing at Pottsville

Columbia at Hanover

Warrior Run at Hamburg

Lancaster Catholic at Delone Catholic

Northern Lebanon at Susquehanna Township

Schuylkill Valley at Upper Perkiomen

Taylor Allerdice at Altoona

Chambersburg at Northern

Cumberland Valley at Central York

State College at Downingtown East

Cedar Cliff at Mechanicsburg

Waynesboro at Hershey

Lower Dauphin at Twin Valley

Shikellamy at Mifflin County

Middletown at Milton Hershey

Palmyra at East Pennsboro

Northeastern at Red Land

New Oxford at Gettysburg

Berkley Springs (WV) at Greencastle-Antrim

Big Spring at Shippensburg

Boiling Springs at Bermudian Spring

Camp Hill at York Catholic

Westinghouse at Steelton-Highspire

Roman Catholic at Trinity

Newport at West Perry

Halifax at Midd-West

Clear Spring (Md.) at James Buchanan

Juniata at Selinsgrove

Danville at Line Mountain

Susquenita at Biglerville

Upper Dauphin at Shenandoah

Northeastern at Red Land

Red Lion at West York

South Western at Dover

Spring Grove at Kennard-Dale

Eastern York at Fairfield

Littlestown at Susquehannock

Saturday, Sept. 3

Non-League

Delaware Valley at Harrisburg, 1 p.m.

West Toronto Prep (Can.) at Bishop McDevitt

Kutztown at York Tech, 1 p.m.

Week 3

Friday, Sept. 9

Non-League

Warwick at Cedar Crest

Central York at Hempfield

McCaskey at Cedar Cliff

Solanco at Penn Manor

Red Lion at Reading

Martin Luther King at Wilson

Conestoga Valley at Garden Spot

West York at Exeter Township

Governor Mifflin at Boyertown

Ephrata at Lebanon

Cocalico at Manheim Central

Daniel Boone at Muhlenberg

Elizabethtown at Lower Dauphin

Upper Perkiomen at Fleetwood

Conrad Weiser at Twin Valley

Donegal at Palmyra

ELCO at Columbia

Lampeter-Strasburg at Kennard-Dale

Octorara at Lancaster Catholic

Littlestown at Annville-Cleona

Fairfield at Hamburg

Nativity BVM at Kutztown

Hanover at Pequea Valley

Schuylkill Valley at Susquenita

Miffiln County at Altoona

Carlisle at William Penn

Central Dauphin at Coatesville

Northeastern at Central Dauphin East

Chambersburg at Waynesboro

Hollidaysburg at State College

Bishop McDevitt at La Salle College

Hershey at Dallastown

Milton Hershey at East Pennsboro

Mechanicsburg at Red Land

Gettysburg at Boiling Springs

Delone Catholic at Greencastle-Antrim

Northern at Dover

Shippensburg at Spring Grove

Susquehanna Township at Middletown

Big Spring at Newport

Camp Hill at Upper Dauphin

West Perry at Juniata

Jenkintown at Halifax

Biglerville at James Buchanan

Line Mountain at Tri-Valley

Schuylkill Valley at Susquenita

South Western at New Oxford

Bermudian Springs at Susquehannock

York Catholic at York Suburban

Open Dates: Eastern York, Steelton-Highspire

Saturday, Sept. 10

Non-League

Manheim Township at Harrisburg, 1 p.m.

Trinity at Wyomissing, 1:30 p.m.

Berks Catholic at Pope John Paul II, 1 p.m.

Northern Lebanon at York Tech, 1 p.m.

Trinity at Wyomissing, 1:30 p.m.

Week 4

Friday, Sept. 16

L-L League Section 1

Cedar Crest at Penn Manor

McCaskey at Hempfield

Wilson at Reading

L-L League Section 2

Conestoga Valley at Warwick

Exeter Township at Governor Mifflin

Lebanon at Muhlenberg

L-L League Section 3

Garden Spot at Daniel Boone

Solanco at Ephrata

Twin Valley at Fleetwood

L-L League Section 4

Wyomissing at Berks Catholic

Octorara at Cocalico

Lampeter-Strasburg at Donegal

L-L League Section 5

Hamburg at Annville-Cleona

Lancaster Catholic at Columbia

Kutztown at Schuylkill Valley

Pequea Valley at Northern Lebanon

Mid-Penn Commonwealth

State College at Altoona

Harrisburg at Carlisle

Chambersburg at Central Dauphin

Central Dauphin East at Cumberland Valley

Mid-Penn Keystone

Hershey at Cedar Cliff

Mifflin County at Lower Dauphin

Red Land at Milton Hershey

Mid-Penn Colonial

East Pennsboro at Gettysburg

Waynesboro at Greencastle-Antrim

Mechanicsburg at Susquehanna Township

Shippensburg at Northern

Mid-Penn Capital

Camp Hill at Big Spring

Steelton-Highspire at Boiling Springs

Trinity at West Perry

Mid-Penn Liberty

Halifax at James Buchanan

Newport at Juniata

Susquenita at Upper Dauphin

YAIAA Division I

Central York at Spring Grove

Dallastown at South Western

William Penn at Northeastern

YAIAA Division II

New Oxford at Dover

Eastern York at Kennard-Dale

York Suburban at West York

YAIAA Division III

Bermudian Springs at York Catholic

Biglerville at Fairfield

Non-League

Manheim Township at Spring-Ford

Susquehannock at Manheim Central

Red Lion at Elizabethtown

Middletown at Line Mountain

Saturday, Sept. 17

YAIAA Division III

Delone Catholic at York Tech, 1 p.m.

Hanover at Littlestown, 7 p.m.

L-L League Section 4

ELCO at Conrad Weiser, 6 p.m.

Week 5

Thursday, Sept. 22

Mid-Penn Colonial

Greencastle-Antrim at East Pennsboro

Gettysburg at Mechanicsburg

Susquehanna Township at Shippensburg

Friday, Sept. 23

L-L League Section 1

Cedar Crest at Wilson

Hempfield at Manheim Township

Reading at Penn Manor

L-L League Section 2

Exeter Township at Lebanon

Governor Mifflin at Muhlenberg

Manheim Central at Warwick

L-L League Section 3

Ephrata at Daniel Boone

Elizabethtown at Twin Valley

Fleetwood at Garden Spot

L-L League Section 4

Donegal at Berks Catholic

Cocalico at Lampeter-Strasburg

Conrad Weiser at Octorara

Wyomissing at ELCO

L-L League Section 5

Columbia at Annville-Cleona

Kutztown at Hamburg

Northern Lebanon at Lancaster Catholic

Schuylkill Valley at Pequea Valley

Mid-Penn Commonwealth

Altoona at Central Dauphin East

Carlisle at Chambersburg

Central Dauphin at State College

Mid-Penn Keystone

Cedar Cliff at Bishop McDevitt

Milton Hershey at Hershey

Lower Dauphin at Red Land

Palmyra at Mifflin County

Mid-Penn Capital

Big Spring at Steelton-Highspire

Boiling Springs at Trinity

Middletown at Camp Hill

Mid-Penn Liberty

Juniata at Halifax

Line Mountain at Susquenita

Upper Dauphin at Newport

YAIAA Division I

South Western at Central York

Northeastern at Dallastown

Red Lion at William Penn

YAIAA Division II

Dover at Susquehannock

Kennard-Dale at West York

York Suburban at New Oxford

YAIAA Division III

Bermudian Springs at Biglerville

Littlestown at Delone Catholic

Fairfield at Hanover

Non-League

Plymouth-Whitemarsh at McCaskey

Conestoga Valley at Solanco

James Buchanan at West Perry

Spring Grove at Eastern York

Saturday, Sept. 24

Mid-Penn Commonwealth

Cumberland Valley at Harrisburg, 1 p.m.

Mid-Penn Colonial

Northern at Waynesboro, 1 p.m.

YAIAA Division III

York Catholic at York Tech, 1 p.m.

Week 6

Thursday, Sept. 29

Mid-Penn Commonwealth

Chambersburg at Cumberland Valley

Friday, Sept. 30

L-L League Section 1

Reading at Cedar Crest

Penn Manor at Hempfield

McCaskey at Manheim Township

L-L League Section 2

Lebanon at Conestoga Valley

Warwick at Exeter Township

Muhlenberg at Manheim Central

L-L League Section 3

Daniel Boone at Elizabethtown

Garden Spot at Ephrata

Solanco at Twin Valley

L-L League Section 4

ELCO at Cocalico

Conrad Weiser at Berks Catholic

Wyomissing at Donegal

Lampeter-Strasburg at Octorara

L-L League Section 5

Annville-Cleona at Kutztown

Pequea Valley at Columbia

Hamburg at Lancaster Catholic

Schuylkill Valley at Northern Lebanon

Mid-Penn Commonwealth

Harrisburg at Altoona

Central Dauphin at Carlisle

State College at Central Dauphin East

Mid-Penn Keystone

Bishop McDevitt at Milton Hershey

Mifflin County at Cedar Cliff

Red Land at Hershey

Lower Dauphin at Palmyra

Mid-Penn Colonial

East Pennsboro at Mechanicsburg

Shippensburg at Gettysburg

Greencastle-Antrim at Northern

Waynesboro at Susquehanna Township

Mid-Penn Capital

Trinity at Big Spring

West Perry at Boiling Springs

Steelton-Highspire at Middletown

Mid-Penn Liberty

Halifax at Upper Dauphin

James Buchanan at Juniata

Newport at Line Mountain

YAIAA Division I

Central York at Dallastown

Spring Grove at Northeastern

South Western at Red Lion

YAIAA Division II

Dover at York Suburban

West York at Eastern York

New Oxford at Susquehannock

YAIAA Division III

Hanover at Bermudian Springs

Delone Catholic at York Catholic

Littlestown at Fairfield

Non-League

Susquenita at Camp Hill

Open Date: William Penn

Saturday, Oct. 1

YAIAA Division III

Biglerville at York Tech, 2 p.m.

Non-League

Wilson at Governor Mifflin, 1 p.m.

Fleetwood at Kennard-Dale

Week 7

Thursday, Oct. 6

Mid-Penn Keystone

Milton Hershey at Mifflin County

Friday, Oct. 7

L-L League Section 1

Manheim Township at Cedar Crest

Hempfield at Wilson

McCaskey at Reading

L-L League Section 2

Governor Mifflin at Conestoga Valley

Muhlenberg at Exeter Township

Manheim Central at Lebanon

L-L League Section 3

Elizabethtown at Solanco

Fleetwood at Ephrata

Twin Valley at Garden Spot

L-L League Section 4

Berks Catholic at Lampeter-Strasburg

Donegal at Conrad Weiser

Octorara at ELCO

L-L League Section 5

Lancaster Catholic at Annville-Cleona

Columbia at Schuylkill Valley

Hamburg at Pequea Valley

Kutztown at Northern Lebanon 

Mid-Penn Commonwealth

Altoona at Chambersburg

Carlisle at State College

Cumberland Valley at Central Dauphin

Mid-Penn Keystone

Hershey at Bishop McDevitt

Cedar Cliff at Lower Dauphin

Palmyra at Red Land

Mid-Penn Colonial

Northern at East Pennsboro

Gettysburg at Waynesboro

Susquehanna Township at Greencastle-Antrim

Mechanicsburg at Shippensburg

Mid-Penn Capital

Big Spring at West Perry

Steelton-Highspire at Camp Hill

Middletown at Trinity

Mid-Penn Liberty

Line Mountain at Halifax

Upper Dauphin at James Buchanan

Susquenita at Newport

YAIAA Division I 

Central York at Northeastern

Red Lion at Spring Grove

YAIAA Division II

Eastern York at Dover

Kennard-Dale at New Oxford

Susquehannock at York Suburban

YAIAA Division III

Fairfield at Bermudian Springs

Biglerville at Delone Catholic

Hanover at York Catholic

York Tech at Littlestown

Non-League

Daniel Boone at Penn Manor

Warwick at Souderton

West York at South Western

Juniata at Boiling Springs

Saturday, Oct. 8

L-L League Section 4

Cocalico at Wyomissing, 1:30 p.m.

Mid-Penn Commonwealth

Central Dauphin East at Harrisburg, 1 p.m.

YAIAA Division I

Dallastown at William Penn, 2 p.m.

Week 8

Friday, Oct. 14

L-L League Section 1

Cedar Crest at McCaskey

Manheim Township at Reading

Wilson at Penn Manor

L-L League Section 2

Conestoga Valley at Manheim Central

Lebanon at Governor Mifflin

Warwick at Muhlenberg

L-L League Section 3

Solanco at Daniel Boone

Elizabethtown at Fleetwood

Ephrata at Twin Valley

L-L League Section 4

Berks Catholic at Octorara

Donegal at Cocalico

Wyomissing at Conrad Weiser

Lampeter-Strasburg at ELCO

L-L League Section 5

Annville-Cleona at Pequea Valley

Northern Lebanon at Columbia

Schuylkill Valley at Hamburg

Lancaster Catholic at Kutztown

Mid-Penn Commonwealth

Central Dauphin at Altoona

Carlisle at Cumberland Valley

Chambersburg at Central Dauphin East

Mid-Penn Keystone

Red Land at Bishop McDevitt

Palmyra at Cedar Cliff

Mifflin County at Hershey

Mid-Penn Colonial

East Pennsboro at Shippensburg

Greencastle-Antrim at Gettysburg

Waynesboro at Mechanicsburg

Northern at Susquehanna Township

Mid-Penn Capital

Boiling Springs at Big Spring

Trinity at Camp Hill

Mid-Penn Liberty

Halifax at Susquenita

James Buchanan at Line Mountain

Juniata at Upper Dauphin

YAIAA Division I

Red Lion at Central York

Northeastern at South Western

William Penn at Spring Grove

YAIAA Division II

Susquehannock at Eastern York

York Suburban at Kennard-Dale

West York at New Oxford

YAIAA Division III

Delone Catholic at Bermudian Springs

Biglerville at Hanover

York Tech at Fairfield

York Catholic at Littlestown

Non-League

Exeter Township at Hempfield

Central Mountain at Garden Spot

Steelton-Highspire at Newport

Dallastown at Dover

Saturday, Oct. 15

Mid-Penn Commonwealth

State College at Harrisburg, 1 p.m.

Mid-Penn Keystone

Lower Dauphin at Milton Hershey, 1:30 p.m.

Mid-Penn Capital

West Perry at Middletown, 2 p.m.

Week 9

Thursday, Oct. 20

Mid-Penn Capital

Middletown at Boiling Springs

Friday, Oct. 21

L-L League Section 1

Hempfield at Cedar Crest

Penn Manor at Manheim Township

McCaskey at Wilson

L-L League Section 2

Conestoga Valley at Exeter Township

Manheim Central at Governor Mifflin

Warwick at Lebanon

L-L League Section 3

Twin Valley at Daniel Boone

Garden Spot at Elizabethtown

Fleetwood at Solanco

L-L League Section 4

Cocalico at Berks Catholic

Conrad Weiser at Lampeter-Strasburg

ELCO at Donegal

Wyomissing at Octorara

L-L League Section 5

Annville-Cleona at Schuylkill Valley

Kutztown at Columbia

Hamburg at Northern Lebanon

Pequea Valley at Lancaster Catholic

Mid-Penn Commonwealth

Altoona at Carlisle

Central Dauphin East at Central Dauphin

Harrisburg at Chambersburg

Cumberland Valley at State College

Mid-Penn Keystone

Bishop McDevitt at Mifflin County

Cedar Cliff at Red Land

Hershey at Lower Dauphin

Milton Hershey at Palmyra

Mid-Penn Colonial

Susquehanna Township at East Pennsboro

Gettysburg at Northern

Mechanicsburg at Greencastle-Antrim

Shippensburg at Waynesboro

Mid-Penn Capital

Steelton-Highspire at Trinity

Mid-Penn Liberty

Newport at Halifax

Susquenita at James Buchanan

Line Mountain at Juniata

Non-League

Reading at Central York

Muhlenberg at Ephrata

Upper Dauphin at Big Spring

Saturday, Oct. 22

Mid-Penn Capital

Camp Hill at West Perry

Week 10

Friday, Oct. 28

L-L League Section 1

Hempfield at Reading

Wilson at Manheim Township

Penn Manor at McCaskey

L-L League Section 2

Muhlenberg at Conestoga Valley

Exeter Township at Manheim Central

Governor Mifflin at Warwick

L-L League Section 3

Daniel Boone at Fleetwood

Ephrata at Elizabethtown

Garden Spot at Solanco

L-L League Section 4

Berks Catholic at ELCO

Conrad Weiser at Cocalico

Lampeter-Strasburg at Wyomissing

Octorara at Donegal

L-L League Section 5

Northern Lebanon at Annville-Cleona

Columbia at Hamburg

Pequea Valley at Kutztown

Lancaster Catholic at Schuylkill Valley

Mid-Penn Commonwealth

Altoona at Cumberland Valley

Carlisle at Central Dauphin East

State College at Chambersburg

Mid-Penn Keystone

Lower Dauphin at Bishop McDevitt

Mifflin County at Red Land

Milton Hershey at Cedar Cliff

Palmyra at Hershey

Mid-Penn Colonial

East Pennsboro at Waynesboro

Gettysburg at Susquehanna Township

Greencastle-Antrim at Shippensburg

Northern at Mechanicsburg

Mid-Penn Capital

Big Spring at Middletown

Boiling Springs at Camp Hill

West Perry at Steelton-Highspire

Mid-Penn Liberty

James Buchanan at Newport

Juniata at Susquenita

Upper Dauphin at Line Mountain

YAIAA Division I

Central York at William Penn

Dallastown at Red Lion

Spring Grove at South Western

YAIAA Division II

Dover at West York

New Oxford at Eastern York

Kennard-Dale at Susquehannock

YAIAA Division III

Bermudian Springs at Littlestown

York Catholic at Biglerville

Delone Catholic at Fairfield

York Tech at Hanover

Non-League

Cedar Crest at Lebanon

Twin Valley at Hatboro-Horsham

Trinity at Halifax

Northeastern at York Suburban

Saturday, Oct. 29

Mid-Penn Commonwealth

Central Dauphin at Harrisburg, 1 p.m.

Download the FOX43 app here.

Paid Advertisement

Before You Leave, Check This Out